Norska Mästerskapen 1:8 Off-Road – Skien

Norska Mästerskapen kördes i helgen på Grenland Modellbilklubb som ligger ca 14mil söder om Oslo. NRK TV var på plats och rapporterade från tävlingen under NM Veckan.

Omslagsbild & Video länk: NRK TV

Radiostyrt Bilsport Norge Facebook-sida

Grenland Modellbilklubb

Komplett resultat på MyRCM

Resultat Norska Mästerskapen 1:8 Off-Road

#FinalFörareVarvSluttidLandBilMotorDäckRadio
1Final – AMathias Fink7345:24.351NOKyosho MP10 TKI2O.S EnginesAkaSanwa
2Final – AVincent Rüger7345:31.740NOXB8
3Final – ADanny Kwiatkowski7045:20.096NOKyoshoRedsAKASanwa
4Final – AAnders Mehren7045:29.209NOKyoshoHardoin modifiedAKAFutaba
5Final – AHans Magne Berg6845:12.822NOAgama A319PBULLITTHotRaceSANWA
6Final – AEgil Amtedal6745:17.467NOSerpentOS SpeedHot RaceSanwa
7Final – AHalvor Gran6745:46.678NOMugen MBX8OSSanwa
8Final – AJan Erik Kåsa6545:22.276NO
9Final – ATomas Olsen6445:08.725
10Final – ASani Gunic5845:22.685NO
11Final – ADan Terje Bjørnflaten3433:48.230NO
12LastChance Final – AMartin E Iversen2315:08.833NOXray Xb8’22Fx k303HotraceSanwa
13LastChance Final – AArnt-Egil Gulbrandsen2315:34.423NOAgama A319pOS speedPerformanceSanwa MT-44
14LastChance Final – ATom Erik Thomassen2215:01.251NOAgama 319NovarossiAkaSanwa m17
15LastChance Final – AJonny Antonsen2215:37.484NOAGAMA 319 POSHotraceSanwa
16LastChance Final – ABrede Isaksen2114:58.213NOXrayFxAkaSanwa
17LastChance Final – AMats Isaksen2015:16.762Xray XB9OS Ronda DrakeHot RaceSanwa
18LastChance Final – ACarlos-Andre Gulbrandsen1915:22.772NOAgama A319FX K301Sanwa MT-4
19LastChance Final – ABjørn Andersen1511:47.409AGAMABULLITTFUTABA
20LastChance Final – AOle Christian Solli00:00.000NOMayako MX8 prototype
211/4 Final – AWilliam Jacobsen2920:15.649NOKyoshoOsSanwa
221/4 Final – AMons Krane2920:17.999NOAgama A319PBullitt6mikSanwa
231/4 Final – BFrode Strom2920:41.763NOMugen Seiki MBX8 WENinja JX B04AKASanwa M17
241/4 Final – BHelge Olsen2820:03.338NOSerpentOS SpeedSanwa
251/4 Final – AChristian Pettersen2820:11.631Serpent srx proOsSanwa
261/4 Final – BEivind Wilberg2820:26.728NO
271/4 Final – BKarl Oskar Fevik2820:34.442
281/4 Final – BTommy Svenningsen2720:11.966NOAgama
291/4 Final – ATom Andre Iversen2620:03.534Xray XB8FXJconceptSanwa
301/4 Final – AEddy Hertzenberg2519:26.372NOAgama 319 PerfomanceBullitt 225Gecko™Sanwa
311/4 Final – ARoger Knapper2420:14.609NO
321/4 Final – BHenning Stavnhaugen2420:16.595Kyosho MP9 TKI4
331/4 Final – BHåkon Fevik2320:01.925SerpentOsSanwa
341/4 Final – ARune Jordalen Bjelkevik00:00.000NOAgama A319PBullit F-225AKASpectrum DX5pro
351/8 Final – AArild Andersen2520:34.438NO
361/8 Final – AStian Eldøy2420:07.575Xray XB8Sanwa
371/8 Final – AAleksander Brenna2216:17.999Serpent srx8O.SHot raceSanwa